Yapılan bir çok araştırmaya göre; yeni müşteri kazanmanın maliyeti, mevcut müşteriyi elde tutmaktan 5-10 kat daha maliyetli. Yani halihazırda markanızı tanıyan, daha önce alışveriş yapmış ve pozitif deneyim yaşamış kişilere tekrar alışveriş yaptırmak hem daha kolay hem de daha az maliyetli olacaktır. Mevcut müşteriye tekrar tekrar alışveriş yaptırma noktasında ise sadakat kartları programı oldukça önemli. Çünkü bu sadakat kartları ile müşterilerinize sunacağınız ek avantajlar hem marka sadakati yaratıyor hem de müşterilerin rakiplerinize kayma ihtimalini azaltıyor.

Sadakat programlarının; müşterilerinize düzenli satın alım yaptırma, onlarla iletişime kuvvetlendirme, marka bağlılığı yaratma, pazarlama maliyetlerini azaltma gibi noktalarda avantajlı olduğunu söyleyebiliriz. Bu programı tamamen kendi sektörünüz veya müşteri yapınızla doğru orantılı olarak kurabilir ve şekillendirebilirsiniz. Sadakat kart uygulaması ile sizden düzenli olarak alışveriş yapan müşterilerinizi takip ederek sipariş kargolama sürelerini minimuma indirebilir, siparişlerinde ekstra promosyon ürünleri gönderebilir, sipariş sürecini her zaman istedikleri şekilde yönetebilirsiniz. Sitenize yeni gelecek ürünleri herkesten önce sadakat kart üyesi müşterilerinize duyurarak onları özel hissettirebilirsiniz. Hatta tüm müşterilerinizi özel bir isimle adlandırabilir ve bir topluluğa aidiyet yaratabilirsiniz. Bu özel müşterilerinize, yaptıkları her alışverişte belli oranlarda puan vererek harcadıkça puan kazandırırsınız. Böylece; yine kazandıkları puanları sizin e-ticaret sitenizde kullanarak tekrar bir sipariş gerçekleştirirler.

E-ticaret sadakat programı

Örneğin; Cafe Nero, 9 kez kahve alan müşterilerine 1 kahve bedava gibi bir uygulama ile kahve severlerin tekrar kendisine gelmesini sağlıyor. Bunun e-ticaret sitesine uyarlanmış versiyonunu düşünürsek; sitenizden bir kez alışveriş yapmış ancak bir daha gelmemiş müşterilerinize 2. alışverişlerinizde geçerli %10 indirim, 3. alışverişlerinizde geçerli %20 indirim vererek tekrar sizden alışveriş yapmalarını hem de artan bir fayda ile sağlamış olursunuz. Örneğin; bir sadakat programı dahilinde 1 ay içerisinde 3 kez alışveriş yapmış veya her ay düzenli olarak alışveriş yapan kişiler ya da aylık minimum 300 TL ve üzeri alışveriş yapan müşteriler şeklinde kurallar oluşturabilirsiniz. Trendyol ise Elite programı ile kendisinden son 6 ayda 1000 TL ve üzeri sipariş vermiş müşterilerine ayrıcalıklı özellikler sunuyor. Belirli markalarda indirim, kargo bedava, vb ek faydalar ile marka bağlılığı yaratıyor. Bir çok e-ticaret sitesi ise arkadaş daveti ile yeni müşterilere ulaşıyorlar.

Sadakat programını daha önce de söylediğimiz gibi sektörünüze veya müşterilerinize göre şekillendirebilirsiniz. Amaç tamamen müşterilerinize fayda sunarken müşteri sadakati yaratmak. Bu sebeple fazlasıyla esnek davranabilir, onları özel hissettirecek uygulamalar geliştirebilirsiniz. Ancak bunu yaparken iyi bir planlama yapmayı ve hedefler koymayı unutmayın ki çalışmalarınızı kolayca ölçümleyin ve değerlendirin.